Ose ka genjyer e po genjen historia e politika ose po e genjejme veteveten ne shqiptaret

Une personalisht mendoi se historia e politika 2000 vjeqare e ndoshta edhe më shume eshte ndertuar permes genjeshtrave qe i kane prodhuar pushtusit tane, kur eshte bere fjale per shqiptaret dhe paraardhesit e tyre dhe e kane permbys me koke te poshte realitetin e shqiptareve, ilireve dhe Pellazgeve dhe po e permbysin edhe sote e kesaje dite, pa e vrare ndergjegjen se e kane permbyse dhe po e permbysin historine tone permes genjeshtrave, per favore te veta pushtusit tane, ne bashkpunim me lakmitaret, te pa dijshmit dhe tradhtaret e radheve tona qe nga pellazget, te cilet te paret ne bote e kane populluar me njerze kontinentin toke, te paret e kane perhape civilizimin njerzor dhe i kane dhene njerzimit alfabertin e pare te gjuhes dhe shkrimit, ku greke e romak i kane pervetesuar si te tyre edhe popullimin e kontinentit toke, edhe alfabetin e pare ne bote te gjuhes dhe shkrimit dhe kane pervetsuar teritore e qytete te themeluar nga pellazget. Po keshtu filloi edhe pushtimi i Ilirise nga latino-romaket dhe romako-bizantinet ia thyen boshtin kurrizor Ilirise dhe Dardanise, kryeqender e saje, per ta fut nen pushtetin romak e bizantin teritorin e gadishullit Ilirik qe ishte i banuar tersisht me poullate Ilire kur ne kete kontinent nuk kishte as sllav e as greke. Tani dihet se ne cilen gjendje eshte ky gadishull, te cilit edhe emrin ia kand nderruar dhe tani e quajn e gadishull Ilirike per apetite turko-sllave dhe per perhapjen e genjeshtres si te vertete, se ne kete gadishul ishin autokton ardhacaket sllav. Teknikat e mbisundimit te shqiptareve dhe paraardhesve te tyre ishin perqaj e sundo permes fese, politikes dhe dhunes, pra feja, politika dhe dhuna jane perdor neper shekuj si mjete te sofistikuara per ti binde shqiptaret deshen e nuk deshen, te ecin rruges se genjeshtert qe e kane trasuar pushtusit tane shekullor latino-romak, greko-bizantin, sllavo-ortodoks dhe turko-aziatik. Ti kthehemi pakez vetevetes, perhere e kemi patyr per krenari vetlavdimin, bere e pa bere punen per lavd, krenarine dhe mburrjen ne te thate, pa ia ber hyzmetin, fizikisht, politikisht, menqurisht e trimerisht. Si pasoj e saje ka deshmuar shteti i Ilirise qe nuk u bashkuar kurr, por mbet si i tille , i ndare e i perqare ne principata e ne princer, derisa u pushtue tersisht nga ushtria romake me jul cezarin ne balle. Dihet, pas pushtimeve, per kariere e per bajraktarllak ia kane mesyer turr e vrap dhe jane shite per pak pare tek pushtetet e pushtuseve tane edhe ne kohen e Prandorise Romake, edhe ne kohen e Perandorise Bizantine, edhe ne kohen e Mbreterise serbo- bullgaro-sllave, edhe ne kohen e Perandoris Turko-Otomane dhe ne kohen e Mbreterise serbo-kroato sllovene, edhe ne kohen e Jugosllavise se Titos dhe komunizmit, vrap i pandalur kurr i te shiturve tane per pak pare e pas karieres tek pushtusit tane, per favoret te tyre e ne dem te qeshtjes sone. Kete e kemi deshmuar, se i kemi dhene perandor, Perandorise Romake, Perandoris Bizantine, Mbreterise serbe e bullgare, Perandorise otomane e pushteteve tjera pushtuse. Edhe pse jemi pasardhes te Justinjanit e papa Klementit, edhe pse jemi pasardhe te Skenderbeut, edhe pse jemi pasardhes te Enver Hoxhes, Sinan Hasanit, Fadil Hoxhes, edhe pse jemi pasardhes te Kole Shirokes e Ali Shukriut, edhe pse jemi pasardhes te Azem vllasit dhe Naim Ternaves, popadikave e prifterinjeve tjere, edhe pse jemi pasardhes te Hashim Thaqit e qeverise Pronto, pasardhes te Isa Mustafes, Ramush Haradinit, per qudi nuk u be, pa nuk u be kurr Iliria, humbi Dardania, nuk u be Arberia, humbi ajo, nuk e be Shqiperia dhe e coptuan e bene cope e grime, u ndame ne tri fe, e ne gjashte pjese, ne toske e ne gege, u ndame e u perqam si eshte me keq ne teritor , ne fe e ne politike. Kjo eshte historia e politika qe e kane krijuar rrejshem pushtusit tane ne bashkpunim me tradhtaret e lakmitaret ne radhet tona, gjithnje ne dem te qeshtjes sone kombtare, teritoriale, fetare, politike, gjuhsor e kulturore, kjo eshte dhe vetgenjeshtra qe ia kemi bere vetit dhe po ia bejme per shkak te shkurtpamesie qe gati na ka verbuar tersisht, fatkeqsisht! I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje