Si ti ngrisim standartet tona per te bere ndryshime rrenjesore e progresive ne jete

Hapi me i rendesishem dhe i domosdoshem eshte iniciativa per ti evindentuar  me kujdese ne nje leter ato gjera qe nuk i deshirojme e pastaj ti memorojme ne kujtesen tone, se çka vertete nuk  deshirojme  e çka deshirojme gjate jetes, qe mos te mbesim ne mjegullnajat e se kaluares. Pasi ta bejm kete dhe ta ngulisim ne kujtesen tone, se çka eshte e deshirueshme dhe e vlefshme e çka jo per ne, dalngadale e me hapa te sigurt fillojme ti zavendesojme standartet qe u ka kaluar koha dhe kane mbete si programe te vjetra e te memoruara neper kokat tona, me standarde efektive sipas kohes, duke i ngrite e persosur vazhdimisht ato, drejte realizimit te atyre gjerave qe ia kemi percaktuar vetit, si gjera te volitshme e te pershtatshme, per ta bere nje jete sa me te dinjitetshme, personale, familjare, institucionale, politike, fetare, shtetnore dhe kombetare, gjithnje duke patur kujdes qe mos ti cenojme interesat e askujte per rreth nesh, por ta gjejne veten e interesat e tyre edhe ata.
Nese gjate jetes nuk i pranojme dhe nuk i tolerojme standartet e niveleve te ulta, perqmuse, denigruse, poshtruse qe karakterizohen si standarde antinjerezore, anti humane, antikombtare, te cilave u ka skaduar skajshmerisht koha dhe veprojme me ngulm e i zbatojme me vendosmeri standartet me efektive, duke vepruar ne perputhshmeri te plote me to, nuk duhet te befasohemi askush prej nesh, me ndryshime spektakulare e progresive ne favor te jetes sone personale, familjare, institucionale, kolektive, politike, fetare, shtenore, kombetare dhe nderkombetare, nuk duhet te befasohen as ata qe jane bere pengese tmerruse e ndryshimeve, shkaku i programimeve te vjetra ne kokat e tyre, te tipit frymezues, si nga personaliteti i Leonardo Davinqit, Abraham Linkolnit, Mahat Magandit, Martin Luter Kingut, Albert Ajnshtajnit, Gjergj Kastriotit Skenderbeu, Nene Terezes, Ibrahim Rugoves, bace Shaban Jasharit, me dy djemte e tij legjendar Hamzen e Adem Komandantin dhe familjes se jasharajve e shume e shum trimave e trimereshave te ketij vendi, qe bene ndryshime spektakulare me hedhjen e hapit te tyre te fuqishem e madheshtor, te guximshem e njerzor te niveleve me te larta te te vepruarit, duke i hedhur poshte vendosshmerisht perdorimin e standarteve te ulta e qyqare ne menyren e jeteses  me te ulte perqmuse, nenshtruse e poshtruse, te cilave u kishte skaduar skajshmerisht afati
Lexuesi im i dashur, Te njeten fuqi gjigante qe e posedonin personalitete te ndryshme te kombit tone, te cilet e bene te pamundeshmen per te miren e tije, i posedojme edhe ne, nese e ndertojme kurajon, guximin, vullnetin, deshiren dhe dashurine ta zgjojme nga gjumi gjigantin e pathyshem te fuqise sone qe e posedojme brenda, per ta vuar ne sherbim te qeshtjes sone kombtare, ne sherbim te diturise, moralit, humanizmit, drejtesise per te gjithe dhe ne sherbim te luftimit te pameshirshem te korrupcionit, keqperdorimit te pasurise kombtare, luftimin e varferise, narkomanise dhe themelimin e nje temeli te shendosh per nje jete me te mire e më te dinjitetshme dhe per nje shtet serioz, institucione serioze qe i mbrojne me çdo çmim e kusht interesat kombtare. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje