Pse kaq shume padrejtesi u bene neper shekuj e po behen kunder shqiptareve

Pse kete fat kombi yne, me keto padrejtesi kaqe te shumta nga politika jone e brendeshme e shkurtpamese, nga politika fashiste e fqinjeve tane dhe nga politika e evropes e ajo boterore, plotesisht te padrejta, tendencioze dhe aspak njerezore?!
Athu keto politika qenkan te hartuara vetem per mbrojtjen e interesave te bloqeve e aleancave te ndryshme, per mbrojtjen e interesave te politikaneve tane shkurtpames, per mbrojtjen e interesave te klaneve te ndryshme mafioze, per mbrojtjen e interesave te fqinjeve tane pushtus, apo per t`i mbrojte shqiptaret nga asimilimi e shfarosja e politikes fashiste, aspak njerezore te fqinjeve tane greko-sllav?!
Si eshte e mundur te mos permiresohen padrejtesite kunder shqiptareve dhe paraardhsve te tyre qe 2000 vite me radhe dhe po vazhdojne te mbesin te tilla si realitet i hidhur ne trojet shqiptare, te coptuara e te zezuara ne gjasht shtete ballkanike?!
Si eshte e mundur te mos kishte vetedije per kete realitet politika jone kombtare dhe te mos kete edhe sot?! Si eshte e mundur te mos kishte sado pak dhembje per kete qeshtje te hidhur dhe te mos kete edhe sot?! Si eshte e mundur per popullin shqiptar ta duron kete dhembje te madhe, kete varferi, nenshtrim e poshtrim mbi kurrizin e vete?!
Padrejtesi shume te medha na u bene neper shekuj nga perandoria romake, perandoria bizantine, nga mbreterite serbo-sllave e greke dhe nga perandoria otomane turke. Te njeten padrejtesi e vazhdoi dhe po e vazhdon evropa plake e cila naj beri trojet tona cope e grime, per ti shperblyer klyshet e rusise, te cilet kane ardhe ne gadishullin tone Ilirik, nen perkrahjen e perandorise romako-bizantine, per te vazhduar pergdhjelja e tyre me perandorine otomane turke dhe me europen plake.
Pse shqiptaret burgosen, torturohen, perzihen nga trojet e veta dhe vriten nga fqinjet e vete pushtues greko-sllav, edhe sot si mot, e prape viktimizohen edhe pse te viktimizuar dhe mbrohen gjakesoret e tyre, duke i kerkuar Kosoves te hap gjykate speciale per te bere edhe matej presion e padrejtesidrejtesi ndaj shqiptareve ne emer te drejtesise , per ti mbrojtur gjakataret kasape te shqiptareve?! Pse shqiptareve po i qete kushte Evropa t`u falin toka edhe tani fqinjeve te vete rreth demarkacionit me Malin e Zi, te krijojne “Asociacion te komunave serbe”, te mbushura me kriminel te ardhur nga serbija, ne mes te shtetit te Kosoves, per me hy shqiptaret ne evrope dhe per vizat e tyre?! Heu mjer shqiptaret e mjer vizat e tyre se bashku me ta! Derikur kjo padrejtesi do te vazhdoi?! A mos valle deri ne pafundesi, per ti zhduk shqiptaret edhe ashtu te lodhur nga varferia?!
Lexuesi im i dashur, per te gjitha keto padrejtesi qe po na ndodhin, pjesen e fajit tone nuk duhet tia mveshim tjereve, por duhet permiresuar sa me pare veteveten dhe mekatet tona, qe po i bejme ne deme te qeshtjes sone kombetare, ne dem te gjakut te derdhur neper keto troje nga deshmoret e kombit shqiptar dhe ne dem te liris e bashkimit te shqiptareve dhe trojeve te tyre. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje