Keshilla per jeten shkurt

Gjykata Pronto e Kosoves dhe gjykatësit e saj prontistë nuk heqin dorë lehtë prej filozofisë Pronto e shkatërruse të vendit!
7. 01. 2021
Ata qe garojne ne zgjedhjet e ardhshme me mentalitetin dhe synimin e njejte qe e kishin per dy dekada me radhe, mos e gezofshin kurre voten e popullit as jeten e vete, te cilet e meritojne kete mallkim per shkak qe e genjyen dhe e mashtruan ate kaq gjate, me premtimet e tyre demagogjike e mashtruse, aspak humane e aspak njerezore!
Mentaliteti i tyre mashtrues, zhvates, korruptiv, nepotist dhe kriminal, ia shkaterroi temelet shtetit tone, ia zbriti pjeset atedheut, i varferoi, i nenshtroi e i poshtroi qytetaret e ketij vendi dhe ua humbi shpresen te rinjeve tane per te jetuar ne kete vend, te cilet po detyrohen ta leshojne vendlindjen e shtepite e tyre dhe te treten rrugeve te botes, per ta siguruar buken e gojes. I juaj, mësuesi Isë
30. 12. 2020
Intelektualet qe anojne mbi baza fetare, politike e regjionale dhe fusin ashkla zjarri e perqarje mes kombit tone, jane pseudointelektual, te paguar nga qarqe te ndryshme antishqiptare.
Intelektual te tille qe kane zene poste te ndryshme pa merite ne kulture, ne fe, ne politike, ne arsim, ne ekonomi, shendetesi, drejtesi e ne institucione tjera shtetnore e private, e kan mbuluar hapsiren tone gjeografike e kombtare. I juaj, mesuesi Isë
 28. 12. 2020
Si po duket gjithnje e me shume po shumohen tradhtaret shqipfoles andej e ketej kufijeve shqiptaro-shqiptar dhe kane ngritur koke e kane depertuar ne skenen politike, kulturore, informative e kombtare te shqiptareve, me misionin e tyre antinjerezore e antikombtare, qe te fusin urrejtje e perqarje mbi baza politike, fetare e regjionale kunder unitetit tone kombtar dhe kunder interesave tona te perbashkta, per favore te fqinjeve tane pushtues greko-sllaveve, te cilet po shperblehen me pjese te atdheut tone ne jug e ne veri, ne lindje e ne veriperendim.
Keto mbeturina kriminelesh shqipfoles, nuk i vrete aspak ndergjegjeja duke vrapuar e duke i mbrojte vetem interesat e veta te ulta e te ndyta dhe kane harruar tersishte se Janina, Çamëria me shume fshatra e qytete shqiptare jane nen çizmen e grekerve. Ilirida me shume fshatra e qytete shqiptare nen çizmen e maqedoneve. Presheva me shume fshtra e qytetete shqiptare nen çizmen e Serbeve. Ulqini, Plava, Gusia, Malsia e Madhe me shume fshatra e qytete shqiptare nen çizmen e malazezeve dhe Kosova, ishin Shqiperi e duhet te jene.
Me nje fjale kater e pese here më shume teritor e popullate shqiptare ka mbete jashte Shqiperise, te ciles fuqite e medha ne bashkpunim me shqipfolesit tane tradhtar ia kane amputuar kemb e duar, duke e lene te mjere si nje cunge pa vlere.
26. 12. 2020
A mund te me tregoi kush se me lejen e kujt u be vaksionimi i qytetareve te Kosoves Veriore?! Mori leje kush apo nuk mori nga qeveritaret tane?! I pyti kush apo nuk i llogariti qe jane gjalle ata?!
A i thojne kesaj shkelje e sovranitetit te Kosoves opo perforcim?!
Ku po fshihet ideologu plak i LDK-es Isa Mustafa qe nuk e nxjerre asnje fjale per keto shkelje brutale te kufirit dhe nderhyrje ne punet e brendeshme te Shtetit te Kosoves. Eshte i gjalle apo jo kryeministri i Kosoves Avdullah Hoti, apo ka vdekur per se gjalli qe nuk e shkarkon nga detyra e zavendeskryeministrit Rakiqin, per keto nderhyrje brutale e te shpeshta kunder sovranitetit te Kosoves?!
Ku kane mbete premtimet e Kryeministrit Avdyllah Hoti dhe ideologut te tij plak Isa Mustafa, per njohjen e sovranitetit te Kosoves nga ana e Serbise?! Mos ndoshta keto nderhyrje brutale, qe po i bene Serbija permes Rakiqit, ne punet e brendshedhme organizative te Kosoves, kane te bejne me njohjen e sovranitetit te shtetit tona nga ana e Serbise, sipa fillozofise se Kryeministrit dhe ideologut te tij plak Isa Mustafa, i cili ishte njeri nder kryesoret ne anen e pushtetit te Millosheviqit dhe Rrahmon Buba Morines, derisa e shkaterruan Kosoven nga kompetencat shtetnore qe i posedonte me kushtetuten e vitit 1974 gjate atyre kohrave.
25. 12. 2020
Tani o kurr eshte koha qe Kosova te kete ne balle te saje politikan te përgatitur për sfida te ndryshme qe i dalin para Kosoves, politikan qe i mbajne qendrimet parimore duke e mbrojtur kauzën e drejtë për shtetëndërtim dhe mirëqënje sociale per qytetaret dhe te barabart per ta .
Kosova është lodhur dhe alivanosur nga strukturat e burakratizuara, korruptuara, nepotiste e te kriminalizuara politike qe dy dekada me radhe e më shume. Kohte e logjikës primitive e te stervjetërar të sundimit mbi qytetaret kane kaluar e mos u kthefshin asnjeher tjeter ne skenen politike te Kosoves.
Kosoves i duhen politikanë të moderuar, te afte profesionalishte, politikishte, moralisht, kombtarishte dhe serioz për kthesa pozitive e progresive ne Kosovë. Populli po pret me padurim ndryshime thelbesore e rrenjesore dhe ardhjen e politikaneve te rij qe jane te gatshem ti jetesojne praktikishte ndryshimet qe shkojne ne favor te popullit per nje jete më te lumtur, më te begatshme e më te dinjitetshme se deri me tani. I juaj, mësuesi Isë
24. 12. 2020
Mjetet e informacionit, gazetaret dhe analistet politik tek ne shqiptaret jane politizuar tej mase dhe po u kendojne e po u thurin hymne marrezishte oborrtareve shtetnor e partive ne pushtet, duke shkelur me dy kembet mbi etiken e gazetarit dhe mbi etiken e analistit.
Politikanet, nje pjese dermuse e intelektualeve dhe klerikeve shqiptar, gjithnje e me shume po bijne nen ndikimin e substances droguese politike, per ta mbajte karriken me cdo kusht dhe per ti mbrojte interesat e ulta personale e grupore, duke injoruar frontalisht interesat e perbashkta shoqerore e kombetare.
Pa i luftuar vendosshmerisht dhe po ua shkul rrenjet tersisht antivlerave dhe smundjeve te ndryshme shoqerore, politike, fetare, kulturore e shkencore dhe pa e vrare tradhtine, nuk ka kurrfar mundesie te merr rruge te mbare zhvillimi dhe perparimi shoqeror e ai kombetar ne trojet tona.
Po të kishim dashtë atedhe, liri dhe shtet nuk kishim jetuar ne roberi, te ndarë e të përqarë që 2000 vjetë!
  1. 12. 2020

 

Me njerze qe kane koka te zbrazta, qe jane mendjemdhej e lakmitar, qe shkojne me duar ne  gjepa dhe te cilet jane te mbushur kemb e koke perplote me vese te qoroditura, nuk fitohet beteja ne perballje me hasmin, nuk te ze vend fjala ne loge te burrave, e as nuk te perfillet viktimizimi i popullit, humbjet dhe shkaterrimet ne mase qe i ka pesuar shekuj me radhe populli te cilin e perfaqesojne ata.                                                                                                                                                                                                                                                                                Me kete gjendje shpirtrore, emocionale, intelektuale, e morale qe pasqyron karaktere te dopta e personalitete te deformuara te pales sone ne dialog me Serbine e me nderkombtaret si ndermjetesues, do te perfundojne te gjitha dialogjet ne dem tonin e ne favor te pushtuseve tane, kudo qe ato mbahen ne Bote, ne Europe, ne  rajon e ne vende tonin.

 

18. 12. 2020
Zhvillimi yne dhe persosja varet nga modelet tona te realitetit dhe nga menyra e sistemeve te te jetuarit. Do te ishte e qelluar dhe e menqur të instalojme me kujdese modelet më te fuqishme te realitetit dhe sistemet tona më produktive e më njerezore te te jetuarit.
Nuk eshte mire ti infektojme gjeneratat e reja me modele te vjetruara te jetes. Sa shume modele te tilla ka pejsazhi yne kulturor!
10. 12. 2020
Kur ne mesin e nje shoqerie gjenden intelektual, politikan e klerik me shpirti, zemer, emocion, mendje dhe ndjenje morali te smuar, ajo shoqeri nuk ka kurajo te perballet me ndryshime, me risi, nuk i perballon dot sfidat qe i dalin para, sepse i mungon aspirata, vullneti, deshira, kombengulesia, guximi dhe projektet per ti quar proceset perpara.
Atë shoqeri, te cilen e kane infektuar me smundjet e veta karieriste e egoiste nje pjese e intelektualeve, politikaneve dhe klerikeve, ajo tani nuk i beson te tashmes as te ardhmes, nuk i beson organizimit progresiv, nuk behet pjese e nje pergjegjesie per te miren e kombit, vendit dhe shtetit, nuk behet pjese e nje pergjegjesie kolektive, nuk behet pjese e nje sakrifice te interesave personale, ne dobi te interesave shoqerore e kombetare, sepse eshte infektuar me smundjet e elitave intelektuale, politike e me smundjet e klerikeve.
Elitat e smuara ne fjale, ne vend qe te qendrojne ne balle te shoqerise duke iu prir ndryshimeve, duke u perballuar me sfidat e kohes, ato merren me veteveten dhe me interesat e tyre te ulta personale. I juaj, mësuesi Isë
2. 12. 2020
Sa shume kemi nevoje ne shqiptaret si familje, si shoqeri, si shtet e si komb per njerze qe jane te afte, te dijshem, te ndershem, vullnetmire, te guximshem e kombtar, qe ti vejne ne pikpytje e ne diskutim rregullat e programimet e ndryshme te instaluara ne kokat tona, te cilave u ka skaduar koha, dekada e dekada më pare dhe nuk u ka mbete kurrfar vlere qe premton per organizimin e mirefillte te proceseve jetesore ne familje, ne shoqeri, ne institucione te ndryshme shtetnore, kulturore, shkencore, arsimore, shendetesore, ekonomike e juridike.
Imitimi dhe riperseritja e rregullave dhe programeve qe u ka skaduar koha po e stagnon zhvillimin, progresivitetin dhe ndryshimin e nivelit te standartit jetesore sipas parametrave te kohes, qe te jemi edhe ne konkurent ne tregun bashkohor dhe te ecim ne hap me kohen si familje, si institucion, si shoqeri, si shtet e si komb ne pergjhithesi.
Edhe pse posedojme sadopak njerze qe jane te afte, te dijshem, te ndershem, vullnetmire e te guximshem te cilet kane potencial intelektual, moral, njerzore e kombtar, ti vejne ne pikepyetje e ne diskutim perdorimin e rregullave dhe programeve qe u ka skaduar koha dhe i ka mbuluar pluhuri primitiv, nuk u japin kurrfar mundesie atyre qe ta ndryshojne kete gjendje te mjere, qe i ka perfshire shqiptaret ne te dyja shtetet dhe shqiptaret ne trojet e veta te pushtuara nga greko-sllavet, karieristet, militantet, te korruptuarit, te kriminalizuarit, zhvatesit e vendit, keqperdorusit e shtetit dhe keqperdorusit e asteve te pasurise sone kombtare qe i kemi ne balle te politikes per dy dekada me radhe. I juaj, mësuesi Isë
1. 12. 2020
Ne kete menyre i pershkruante Akademik Rexhep Qosja sjelljet e policise Kosovare me protestuesit qe protestonin kunder nenshkrimit te Zajednices se komunave me shumice serbe dhe demarkacionit me malin e zi, ne kohen e qeverise PRONTO dhe PAN, te cilet i organizuan protestat me 28 nentor 2015.
“Policia e Kosovës nuk u soll vrazhdë, jo: Policia e Kosovës u soll armiqësisht ndaj protestuesve. Ajo përgjaku sa e sa protestues! Ajo përgjaku edhe plakun GANI KRASNIQI – baba i dy dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës! Ajo shtriu përtokë edhe avokatin e deridjeshëm të popullit! Ajo i ngarkoi në automjetin e saj – burg, fyeshëm, krye e trup përtokur, shumë të rinj! Ajo mori në biseda të ashtuquajtura informative, si u tha, rreth 180 protestues! Në të gjitha këto raste Policia e Kosovës u soll, pra, siç sillej policia e Millosheviqit kur futej nëpër shtëpitë e të rinjve shqiptarë të cilët gjatë protestave brohorisnin parullën Kosova Republikë.
E si u soll Policia e Kosovës kur e arrestoi Albin Kurtin? U soll armiqësisht siç u soll Policia e Sllobodan Millosheviqit kur e arrestoi atë para shumë vitesh!”
Ky ishte konstatimi i Akademikut tone Dr. Rexhep Qosjes rrethe sjelljeve te policise se Kosoves me protestuesit qe e kundershtonin neneshkrimin e pushtetareve te qeverise PRONTO dhe PAN per formimin e zajednices se komunave me shumice serbe dhe demarkacionin kufitar mes Kosoves dhe Malit te Zi.
Edhe kure ne harrojme, historia nuk harron!
30. 11. 2020
Çdo gje qe e bejme gjate jetes, nese e mendojme edhe fundin qe do te na vije nga qasti ne qast apo herdo kure, do te jemi më te vetepermbajtur e më racional dhe nuk do te koritemi e nuk do te turperohemi shume para botes, para kombit, miqeve, farefisit, familjareve e para vetit me sjelljet tona!
Gjerat qe i bejme dhe i perfitojme gjate jetes, ne fund te saje asgje me veti nuk do te marrim, pos nergjegjes sone. Nuk besoi qe i gezojme ato gjera qe i grabisim ne dem te tjereve, qe i perfitojme pa merite e ne menyre te pandershme.
Gjerat qe i perfitojme ne menyre te pandershme dhe padrejtesite qe ua bejme tjereve, duhet te mendojme mire, se herdokure mund ti paguajm me koke e me ndeshkime te ndryshme nga Zoti e nga populli dhe ne funde do na shajne kufomen edhe varrin tjeret.
26. 11. 2020
Të ndjehemi të rëndësishem, te dashur, te dijshem, te ndershem, te vendosur, te guximshem e atdhedashes mes njerzve tane është njëra ndër dëshirat më njerëzore, e cila na bënë të dallojme prej gjallesave tjera toksore. Po të mos ishte kjo ndjenje nxitese, ne do te jetonim ne erresiren e madhe te paditurise dhe ne mungese te civilizimit njerezor.
Sa shume u nevoitet kjo ndjenje nxitese priseve tane te te dyja shteteve shqiptare nga presidenca, qeveria e nga parlamenti qe te ndjehen te rendesishem, te dashur, te dijshem, te ndershem, te vendosur, te guximshem e atdhedashese mes qytetareve shqiptar, te cilet udheheqin me fatin e atdheut dhe me fatin e kombit tone!
Më eshte formuar bindja, uroi te jem gabim, se kjo ndjenje nxitese, pa te cilen nuk posedohet aspak njerzishmeri, ndershmeri e dashuri, u mungon gogja shume, te mos them tersishte priseve tane te shtetit ne Shqiperi e ne Kosove. Kjo ndjenje nxitese i duhet secilit njeri, pa te cilen nuk do te mbetet njeri, por do shnderrohet ne panjeri!
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje