Bombardimi më i madh i nje shteti dhe populli eshte t`ia shkaterrosh arsimin

Per ta shkaterruar nje vend, nje popull dhe shtetin e tije, nuk ka nevoje ta bombardosh me predha e bomba atomike, por ajo qe duhet bere eshte t`ia ulish cilesine dhe vleren e arsimit, permes korikulave qe kane permbajtje te ulte dhe me pak vlera mesimore e edukative ne programet e tyre, tekste shkollore te hartuara me kritere te ulta pedagogjike e psikologjike, permes cilesimit e notimit te nxenesve e studenteve pa kritere te forta pedagogjike, permes prodhimit te kudrit vetem si sasi e shume pak cilesi. Per ta shkatrruar nje vend, nje popull dhe shtetin e tije, nuk ka nevoje ta bombardosh, por lejoja korrupcionin ne arsim, ta perdorin ata qe leshojne deftesa, diploma e tituj te ndryshem akademik e shkencor dhe t`i vulosin ato si dokumenta valide. Lejoja perhapjen e familjarizmit, grupacioneve politike dhe perkatesine farefisnore ne regjistrimin e nxenesve dhe studenteve, ne kalushmerine dhe punesimin e tyre, lejoja t`i fus kthetrat ne shkolle politika vandale me militantet e saje partiak, duke rrenuar tersisht profesionalizmin ne arsim dhe kuadrin e sherbimit pedagogjik e psikologjik per mirevajtjen e organizimit te procesit mesimor ne shkolle.

Po i ndodhi nje populli gjendja e tille katastrofale ne arsim, do te  shihen tek ai popull kto dukuri negative e fatkeqe:

. Pacient qe vdesin ne duar te mjekeve, te cilet jane bere mjeke shkel e shko,

. Ndertesa qe shemben e shkatrrohen ne duar te ingjinjereve, pa i perfunduar ato, apo sa t`i perfundojne,

. Pasuri qe devalvohet, shkaterrohet dhe humb fare, ne duar te ekonomisteve dhe financiereve,

. Shkaterrim i etikes njerzore dhe humanizmit duke filluar nga politikan te ndryshem, intelektual e klerik fetare,

. Drejtesi qe humbet, neperkembet dhe poshtrohet, ne duar te gjykatesve e prokuroreve,

. Mos mbrojtje e rendit shtepiak, shtetnor e ligjor nga policia e ushtria e vendit, kur shkelet mbi to e mbi kushtete,

. Poshtrim i tregtise dhe bizneseve nga keqperdorimet e ndryshme, permes biznismeneve te kriminalizuar,

. Skatrrim i rregullave familjare, bashkshortore dhe shkelje mbi to,

. Shkaterim total i natyres dhe pasurise se saje, te cilen e ka dhuruar ajo gratise per qytetaret e vendit,

. Shkaterrimi i roperteve ndernjerzore, perhapja e urrejtjes, xhelozise, lakmise qesharake, shpiunazhes, tradhtise dhe perqarjes mesh popullit mbi baza politike, fetare e regjionale dhe vellavrasjes, e tjera dukuri negative e te shemtuara. I juaj, mësusi   Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje