Sjelljet tona qe i bejme mes njerzeve mund te na bejne krenar apo te turpshem

22. 11. 2021
Menyra se si sillemi me i plotesuar nevojat, deshirat dhe qellimet tona, tregon kjarte se kush jemi, sepse te gjitha karakteristikat personale qe i posedojme perbrenda, manifestohen permes menyres se sjelljeve qe i bejme gjate realizimit te nevojave, deshirave e qellimeve tona.
Shembuj te sjelljeve qe i pasqyrojne njerezit e formuar dhe jo te formuar gjate realizimit te nevoja, deshirave dhe qellimeve te tyre gjate jetes jane te shumte, qe i bejne ata te ndjehen krenar apo te turpshem me veprimet e veta.
Deshira per t’i mashtruar, shfrytezuar, mbisunduar, nenshtruar e poshtruar tjeret, qone drejte krimeve te medha njerezore, qe nuk jane edhe aq te pakta ne rruzullin tokesor edhe ne trojet shqiptare. Lum ata qe nuk e lene me depertuar ne shpirtin e tyre kete ndotje e infeksion me permasa shkaterruese per njerzimin, per kombin, rajonin, farefisin dhe familjen.
Fatkeqesine, nenshtrimin, pushtimin e poshtrimin, ia kane imponuar kombit shqiptar e atdheut tone dhe po ia imponojne edhe tani politikanet tane shqipfoles, sundus e shkaterrues te atdheut dhe kombit shqiptar, ne bashkpunim me te huajte dhe me pushtusit tane, duke iu sherbyer atyre ne menyren me te ulte njerezore, ne dem te qeshtjes sone kombtare, unitetit, bashkimit dhe perspektives se gjeneratave te ardhshme.
Besoje qe ka ardhe koha e fundit te mbushemi mend dhe mos tu sherbejme atyre politikaneve qe u sherbejne qarqeve anrtishqiptare e pushtuseve tane, ne dem te qeshtjes sone kombtare dhe ne dem te trojeve tona, por tu sherbejme atyre qe i sherbejne vendit, shtetit dhe kombit shqiptar ne pergjithesi. I juaj, mësuesi Isë

Postuar

nga

Etiketa:

Komente

Lini një Përgjigje