Trokitje ne ndergjegjen e politikaneve, intelektualeve, klerikeve fetar dhe akademikeve shqiptar

Pse kjo heshtje mortore e perfaqesueseve te politikes, te fese, kultures dhe shkences, ndaj padrejtesive kaqe te medha qe po i behen kombit shqiptar ne çdo aspekt ?!

Athu kane apo nuk kane ndergjegje ti ndjejne ne shpirte, pasojat e padrejtesive qe po i behen vendit dhe kombit tone ne pergjithesi, a kane goje e gjuhe te flasin para botes per te gjitha keto padrejtesi qe po na ndodhin?!

Pse nuk e ndjejne kete shkaterrime te vendit tone, kete perulje dhe kete nenshtrim ndaj pushtueseve serb ne radhe te par, e ndaj pushtueseve greko-sllave ne pergjithesi?!

A kane guxim, shpirt e zemer perfaqesuesit e politikes, feve, kultures, shkences dhe perfaqsusit e mjeteve te informacionit, ta senzibilizojne Evropen dhe boten, qe para syve te tyre po ndodhin keto shkatrrime nga keqbersit e ketije vendi dhe nga pushtusit sllavo-grek, ardhacak ne trojet tonat?!

Si po duket perfaqsuesit tane ne fjale e kane kuptuar se Evropa dhe Bota i ka njohurite e mjaftueshme per realitetin e hidhur, qe po shkaktohet nga brenda nga disa rebel, te padijshem e tradhtar ne bashkpunim me forcat e jashtme reaksionare greko-sllave dhe forca tjera qe jane kunder rregullimit te qeshtjes sone kombetare e pro interersave te veta!

Si eshte e mundeshme ne mes te Evropes , te ndodhin kaqe padrejtesi, kaqe perulje, nenshtrime e poshtrime ndaj nje populli qe kurr nuk ka qene pushtues, por i pushtuar, kurr nuk ka qene uzurpator i tokave te huaja, por tokat e tij jane uzurpuar deri ne marrezi, kurr nuk ka shkaktuar gjakederdhje ndaj popujve tjere, por atij iu kane shkatuar gjakderdhje te medha, nuk ka dhunuar e poshtruar gra e vajza te popujve tjere, perpos qe iu kan dhunuar e poshtruar gra e vajza te tij, nuk ka vrar femij e pleqe te pafajshem te popujve tjere, por iu kane verar atij si eshte me zi?!

Ku jane perfaqesuesit e kombit tone qe i permendem me larte , kane apo nuk kane gjuhe te flasin para botes e para evropes ?!

Pse po tolerohen gjakataret serb te kalerojne neper trojet tona duke fyer viktimat e luftes me etiketen “egersira”, duke fyer e dhunuar Shtetin e Kosoves, te cilin e quajn “kosmet i metohija”, “kosovo i metohija” , te cilin e quajn “toke te shejt serbe” dhe te cilen “nuk do ta lejojn kurr te rrealizohet endrra e shqiptareve qe ta bejn shtet, token e shejte serbe”, edhe pse kjo toke martire e kosovareve eshte shejntruar neper shekuj me gjakun e tyre?!

Ka organe shtetnore kjo Kosove e ngrate, apo nuk ka, ka polici apo nuk ka, ka ushtri apo nuk ka, ka perfaqesues te cilet i permendem më larte qe ta mbrojne kete vend me te gjitha mjetet dhe ta alarmojne situaten e hidhur qe na ka rrethuar apo kane vdeke per se gjalli?!

Nese ka, kë e perfaqesojn ata dhe kë e mbrojn, popullin shqiptar e minoritetet qe jetojn ne Kosove, apo serbet gjakatar e rebelet e ndryshem, brenda saje, apo ata serb gjakatar te serbise qe kalerojn sa her tu teket neper Kosove, pa e pyetur aske, duke share e duke fyer edhe popullin edhe qeveritaret, edhe institucionet, edhe intelektualet edhe fetaret edhe akademiket tane?!

Ku jane pushtetaret e shtetit, intelektualet, akademiket, gazetaret qe e kane fute koken ne rrashtin e breshkes, duke demonstruar veten se nuk jane gje tjeter pos breshka pa vlere?!

Ku eshte Euleksi i evropes se civilizuar, qe na ka ardhe per udhezime e per ndihma, te na ecin punet me mire e me drejte, pa dallime mes popullit shqiptare e minoriteteve te Kosoves, i cili i ka mbylle syte tersisht para sjelljeve te vagabandeve dhe gjakatareve serb, qe jane fund e krye kunder shqiptareve dhe kunder Evropes?!

Me siguri eshte i zene duke u marre me burgosjen e luftetareve te Kosoves, duke u marr me burgosjen e klerikeve musliman si xhihadist e si ekstremist dhe me te palarat e politikaneve tane, thua se serbet dhe politikanet, intelektualet e kleriket e tyre, na qenkan engjujt e Evropes se civilizuar!

Si eshte e mundur te mbrohen nga Unesko, kishat tona te uzurpuar nga serbet gjakatar, më shume se sa mbrojtja e popullates se pafajshme shqiptare, duke ua uzurpuar edhe tokat e bukes se tyre, vetem e vetem qe tu krijojn hapesire e parqe klerikeve gjakatar serb, te cilet i kan rroke pushket kunder shqiptareve, te cilet nuk e njohin shtetin e Kosoves, te cilet udhehiqen me misione te caktuara nga serbija kunder shqiptareve, ne kordinim me kleriket dhe politikanet ortodoks grek?! Pse nuk mbyllen e nuk ndalohen kleriket serb qe kalerojn neper trojet e Kosoves, duke shperndar urrejtje mes popullit shqiptar e atij serb, duke deklaruar token e Kosoves si “toke te shejte serbe”?!

Pse nuk mbyllet kleriku ortodoks grek Janullatos dhe nuk ndiqet penalisht propaganda e tij, qe shperndane urrejtje ne mes popullit shqiptar dhe thrret shqiptar per konvertim ne grek?!

Si eshte e mundur te kerkohet nga evropa e civilizuar, gjykate speciale per luftetaret tane te lirise, kurse nuk kerkohet nje gje e tille per gjakataret serb e pushtues?! Si eshte e mundur te bije nene ndikimin e fashistes Karla Delpante dhe fashistit Dik Martit, parlamenti i civilizuar Evropian dhe te etiketohen luftetaret shqiptar te Kosoves si kanibalist e si trafikant te gjymtyreve te serbeve?!

A i thojne ketij veprimi civilizim evropian, a i thojne drejtesi e barazi evropiane , e mbuluar me civilizim te saj?!

Pytje te tilla ka mundesi te vazhdohen ne pafundesi per kete civilizim, per kete drejtesi, per kete humanizem, i cili ka filluar te kundermoi ne dem te civilizimit, drejtesise, barazimit dhe humanizmit te vertete njerezor!

Prane ketij realiteti te hidhuir qe i ka perfshire trojet shqiptare dhe popullaten e saje, quditerisht po heshtin per se gjalli si te vdekurit prane varrezave, perfaqesuesit tane politik, perfaqesuesit e dijes, artit, shkences dhe perfaqesuesit e feve te ndryshme ,qe i posedon kombi jone.

Ne kete heshtje mortore, fatkeqesisht po dalin do zera prej papagajeve te kategorive te ndryshme, te cilet po e etiketojne popullin shqiptar si xhihadist, si perkrahes te xhihadit, alkaides, si perkrahes te terrorizmit e disa etiketime tjera, te cilat po i shkojne per shtati propagandes antishqiptare greko-sllave, te finanacuar mjaft mire nga ato edhe nga disa qarqe tjera ne bashkpunim te fshehur.

Papagajt nuk kane aftesi tjera, perpos aftesise se emitimit te asaj qe ua thote padroni udheheqes apo dresuesi i tyre. I juaj mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje