Isa Thaçi 31 Tetor 2015 në 10:23 PD • ” Jo nuk ndahet Mitrovica”, kendonte dikure me zemer e me shpirte kengtarja e mirnjohur Shkurte Fejza

 

Sa shume ka ndryshuar e po ndryshon realiteti i Mitrovices dhe Kosoves Lindore, ne krahasim me porosine e tekstit te kenges se kengtares sone te dashur, e cila per shume dekada e frymezonte rinine kosovare dhe ia ndizte zemren dhe shpirtin flake per liri e pavaresi te Kosoves!

Jo vetem qe u nda Mitrovica, por ajo se bashku me teritorin verior te Kosoves u nda, u poshtrue, u neneshtrue e po poshtrohet duke u mbush me terroriste gjakpires serb, te ardhur nga serbia, mali i zi e maqedonia, si kriminel lufte, po dhunohet duke u mbush cep e m`cep me simbole qetnikesh e me qetnik barbar pushtues te Kosoves.

Po pastrohet dita dites Mitrovica dhe Kosova Lindore nga populli i saje autokton shqiptar dhe nuk po i lejojne te kthen ata ne trojet e shtepite e veta qe dy dekada me radhe dhe po u bejne presion politik e ekonomik edhe atyre pak shqiptareve qe kane mbete ende atje.

Po rrenohen dhe po largohen pllakat perkujtimore te çlirimtareve dhe herojeve qe e kane dhene jeten per lirine e saje, nen heshtjen e politikaneve tane, qe e firmosen edhe “zajednicen”, per tu dhene mundesi pushtueseve serb dhe Serbise, te tallen me shtetin e Kosoves dhe tia fusin flaken perbrenda ketij shteti dhe ti nenshtrojne shqiptaret ne trojet e veta, permes bekimit te politikes sone antikombetare ne bashkpunim me faktorin nderkombetare e europian.

Jo vetem qe u nda Mitrovica e Kosoves lindore, por iu ofrua edhe njeher ne mes te zemer se Kosoves, flaka dhe zjarri pervlues serb me ndihmen e politikaneve tane dhe me bekimin e europes e cila perher na ka ra thike pas shpine, edhe pse po vrapojne shqiptaret pas saje i madhe e i vogel, duke e ndjere veten evropian ashtu siq ishin europian para Europes dhe jane edhe tani më europian se sa europianet.

Jo vetem qe u nda Kosova lindore se bashku me Mitrovicen, po u ndane me shume se sa 12 mije hektare teritor te Kosoves, per tia dhuruar Malit te zi, u ndane mbi 4 mije hektar teritor i Kosoves, per tia dhuruar Maqedonise, thua se ne shqiptaret e Kosoves paskemi hyr dhunshem e me lufte ne teritoret e malit te ZI, Serbise, Maqedonise dhe Greqse, siq kane hyre ata ne trojet tona, te cilet i kane nene pushtim, me teper se sa 90% te tyre.

Derisa te qendrojme keshtu te heshtur dhe te durojme kete klase politike te na shes vendin, te na plaqkis pasurine, te na shtoi varferine dhe te na hasmeroi mes veti mbi baza partiake, e keqja nuk ka te ndalur dhe do te na shkaterroi edhe me tej, duke u thelluar thelle e me thelle ne realitetin e hidhur te shqiptareve. I juaj, mësuesi Isë

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lini një Përgjigje