Pa e njohur te kaluaren tone e ardhmja eshte e pa kjarte per ne

Nese nuk e njohim te kaluaren tone personale,familjare dhe kombetare, e ardhmja e jone eshte e pakjarte. Po nuk mesuam nga gabimet e se kaluares individuale, familjare dhe kombetare, do te na perseriten te njetat vuajtje, te njejtat tradheti e tragjedi ne mesin tone individual, familjar e kombetar. Kaluan mija vjeqar e ne nuk orvatemi ti njohim situatat qe i perjetuam neper ato vite dhe te mesojm e te kalitemi ne mes veti, qe mos te na perseriten me. Sa shume jemi trete neper kohe, sa shume na kane ndar e perqar ato, e sa pak kemi mesuar e po mesojm, te mos na perseriten me. Deri kur do te na zgjas kjo pergjumje?! Deri kur do te veprojm kaqe symbyllur, pa e trazuar ndergjegjen tone personale, familjare e kombetare, qe kemi mbete shume prapa ecjeve bashkohore, te pushtuar e te poshtruar nene pushtuesit grek dhe serbo-sllavo-ortodoks edhe ne ditet e sotme. Do ta turperojm veten, familjen dhe kombin tone, nese presim edhe metej, qe te naj rregulloi punet tona evropa dhe fqinjet tane pushtues.Lexuesi im i dashur ka ardhe koha ta njohim te kaluaren tone te hidhur, te mesojm nga ajo, nese deshirojm ta ndryshojm gjendjen tone ne te tashmen e ne te ardhmen, qe ta kemi nje jete me te begatshme, me te dinjiteteshme dhe te lire.


Postuar

nga

Etiketa:

Komente

Lini një Përgjigje